نقش مهم چاقی در ایجاد سرطان پروستات

در این مقاله که توسط دکتر منصف ترجمه شده به بررسی نقش مهم چاقی در ایجاد سرطان پروستات پرداخته شده است.

طبق تحقیقات انجام شده، چاقی احتمال ایجاد سرطان پروستات بویژه نوع بدخیم آن را افزایش داده و همچنین از طرفی امکان تشخیص آن را مشکل‌تر می‌کند. در این تحقیقات که بین سالهای ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۲ انجام شد، ارتباط میان شاخص توده بدنی و وزن افراد با سرطان پروستات مورد بررسی قرار گرفت. نتیجه این تحقیقات نشان داد که چاقی درصد سرطان پروستات بویژه در مردان جوان را افزایش می‌دهد.

طبق نظریه دکتر Martha K. Terris اورولوژیست مرکز Augusta در Veterans Affairs Medical Center از آنجایی که چاقی انجام تست DRE یا همان Digital Rectal Exam را مشکل‌تر می‌کند، می‌تواند عامل بازدارنده ای برای شناسایی پروستات باشد.

وجود چربی در خون مردان ترکیبات استروژن مانندی می‌‎سازد که سطح PSA را در خون کاهش می‌دهد. PSA آنتی ژن ویژه پروستات بوده که از آن به عنوان شاخصی برای شناسایی سرطان پروستات استفاده می‌شود.

اگر سطح PSA بوسیله تغییرات هورمونی ناشی از چاقی کاهش یابد، احتمال تشخیص سرطان در مراحل اولیه نیز کمتر خواهد بود.

طبق نظریه دکتر Terris، تعادل هورمونی می‌تواند اثرات بارزی بر روی پروستات و سرطان پروستات داشته باشد. افزایش Estrogen و کاهش Testosterone مانع پیشرفت سرطان پروستات می‌شود. بر اساس این یافته‌ها در مردانی که شاخص توده بدنی بالاتری دارند، سرطان شدیدتر و بدخیم‌تر می‌باشد همچنین انجام عمل جراحی موفقیت آمیز در افراد چاق کمتر از افراد معمولی و یا لاغر است.

 

منبع: lab medicine

مترجم: دکتر منصف

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *